8. listopadu 2018 13:09 Pozor podzimní změna otevírací doby Hostince U Hříbka

 OTEVÍRACÍ DOBA:

  • pondělí až čtvrtek zavřeno
  • pátek 14:00 - 22:00
  • sobota 10:00 - 22:00
  • neděle 10:00 - 20:00
8. listopadu 2018 13:08 Vození dětí na koni

Jízdy na koni Brno

Pravidelné vožení dětí před hospůdkou je pro letošek ukončeno. Pokud budete mít zájem povozit své ratolesti rádi Vám však vyhovíme. Předchozí domluva a objednání je nutné. (tel. 608495694)

6. ledna 2019 18:47 Letní tábory u koní 2019

Tábor 2018Již jsou vypsány termíny na LETNÍ TÁBOR U KONÍ 2019. Posílejte Vaše přihlášky co nejdříve. Více info zde.

Jízda Králů Skoronice

Skoronice Jízda králů 2013


Barevný klapot kopyt aneb skoronská Jízda králů

 

„Hýlom, hálom! Horní, dolní, domácí aj přespolní!“ neslo se nejednou obcí Skoronice.

V neděli 8.9. 2013 se tam totiž konala Jízda králů. A o co že vlastně jde? Družina mužů v krojích doprovází krále - chlapce v dívčích šatech - na jeho pouti. V čele průvodu jede praporečník, za ním vyvolávači, poté král se dvěma pobočníky a průvod zakončují děkovníci a sběrači. Vyvolávači vyvolávají verše na obyvatele všech domů v obci a sběrači shromažďují dary- víno, pohoštění či peníze. Poté co průvod projde celou vesnicí skončí na návsi zvané Kanál. Na zakončení si jeden z jezdců stoupne do sedla a zavolá tradiční: Hýlom, hálom!

 

Letos byli v průvodu i naši koně. V neděli ráno jsme tedy nachystali vše potřebné a s  první várkou koní se vyrazilo do Skoronic u Kyjova. Cesta, stejně jako naložení a vyložení koní z vozíku, proběhla hladce. Když dorazili i ostatní, koníky jsme vyčistili a zhruba v půl dvanácté se začalo chystat. S mašlením koní nám pomáhali příbuzní jezdů o lidé ze Skoronic.

Skoronice Jízda králů 2013

 

V jednu hodinu, když byl průvod připraven, se vyrazilo do ulic. Zpočátku se vzduchem šířily obavy, zdali budou koně poslušní a nebudou se plápolajících fáborek, které měli snad po celém tělě, bát. Nakonec proběhlo vše v pořádku a koně s jezdci pyšně reprezentovaly "královské jezdectvo".

Vůz určený pro převoz darů se plnil a průvod se posouval dál a dál. Zhruba ve tři hodiny, tedy v půlce naší cesty, byla krátká přestávka v bývalém JZD, kde se koně napili, jezdci si oddechli a pak se pokračovalo dále, až do 17:00. Projelo se další ulicí a u místní hospody nás čekalo malé vystoupení se zpěvem. Poté se projelo ještě několik ulic a skončilo se Na Kanálu. Jezdci se seřadili do půlkruhu, zazpívali pár lidových písní a jízda byla ukončena již zmíněným: Hýlom, hálom! Pak už se průvod vydal zpět k na louku k přívěsům, odkud nás čekala cesta domů.

Skoronice Jízda králů 2013

Za zmínění samozřejmě stojí i výborná organizace díky které se vše stihlo, výborné jídlo které bylo pro hosty připraveno, milí občané Skoronic a krásné počasí které panovalo po celý den.

Těšíme se, snad někdy příště!

Fotogalerie

Více info o akci.


© 2011 ekofarma jalový dvůr

web developed by ViaAurea